PAPIEROSOM MÓWIĄ – NIE !

Przedszkole Miejskie Nr 1 Świat Malucha po raz trzeci przystąpiło do realizacji Programu Edukacji Antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”, nad którym czuwa Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Wysokiem Mazowieckiem.

Dzieci 5-6 letnie program rozpoczęły wycieczką podczas, której obserwowały różne źródła dymu, przyczyny wydobywania się go oraz porównywały ich kolor. Poza tym uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na których dowiedziały się co i dlaczego dymi, o skutkach palenia tytoniu, o szkodliwości biernej ekspozycji na dym tytoniowy oraz w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak w takiej sytuacji mogą się zachować.

Dzieciom przez cały cykl zajęć towarzyszył bohater programu - Dinek, sympatyczna postać smoka. Podczas rozmów dzieci wykazywały się wysokim poziomem wiedzy, a różnorodność zabaw tematycznych, pobudziła ich wyobraźnię, czego efektem były bardzo ciekawe prace plastyczne.

Dzieci po zajęciach wiedzą dobrze, że papierosy brzydko pachną, a palacze szybko się męczą, są smutni, boli ich głowa, mają szarą cerę i problem z oddychaniem, dlatego też, niektóre dzieci strofują rodziców w domu, aby nie paliły przy nich papierosów.