Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży

tn_DSC04195.JPG - 116.10 KB„Dziecko nie jest aktorem, ono bawi się w teatr”

Wyprawa do teatru to dla dziecka ogromne przeżycie. Już samo przekroczenie progu budynku sprawia, że wkracza ono w zupełnie inny świat – krainę bajki, w której uruchamia się dziecięca fantazja. Dla dziecka ta niecodzienna sytuacja, to nie tylko możliwość uatrakcyjnienia spędzonego czasu wolnego, to nie tylko bierna rozrywka, ale oderwanie od pewnej monotonii codziennych zajęć. To chwile, które stwarzają dziecku możliwość zrelaksowania się i odpoczynku. Pobyt w teatrze ma również ogromne walory wychowawcze. Dziecko nabywa umiejętności zachowania się na widowni, uczy się, w jaki sposób można i należy reagować, jak wyrażać swoje emocje. Ale jednym z najważniejszych efektów pobytu w teatrze jest pobudzenie i rozwój myślenia abstrakcyjnego. Częstokroć przeżycia i doznania wyniesione z jednego spektaklu są podstawą do wielogodzinnych zabaw zarówno w domu, jak również z rówieśnikami.

Doświadczenia wyniesione przez dziecko z teatru to szeroka paleta doznań estetycznych, to okazja do prowadzenia rozmów o postaciach, ich zachowaniu i postępowaniu. Tym samym jest to okazja do pobudzenia intelektualnego – dziecko zdobywa nową wiedzę, pozyskuje wiadomości o tym, czym jest dobro i jak należy unikać zła. Zdobywa ono umiejętności, dzięki, którym może samodzielnie poszukiwać odniesień, odwołując się do otaczającego go świata rzeczywistego. Rozbudza sferę emocjonalną poprzez prawidłowe reagowanie w sytuacjach społecznie akceptowanych i wyrażanie swojego niezadowolenia w warunkach trudnych.

Kontakt ze sztuką jest jednym z najwspanialszych sposobów rozwijania zdolności dzieci, w związku z tym przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 1 ŚWIAT MALUCHA w Wysokiem Mazowieckiem dnia 1 października 2014 r. wyruszyły odkrywać świat do Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Najpierw obejrzeliśmy zgromadzone w wieży widokowej i w kawiarni teatralnej rekwizyty i afisze teatralne. Następnie zajęliśmy miejsca na widowni. Ogromna większość z naszej  grupy była w teatrze po raz pierwszy. Wszystko było interesujące: scena, kurtyna, niesamowite oświetlenie, widownia.... A potem rozpoczął się spektakl – „Karius i Baktus”. Sztuka Thornbjorn Enger, którą przetłumaczyła pani Małgorzata Kozakiewicz to zabawna opowieść o dwóch osobnikach, którzy żyją w buzi chłopca o imieniu Marek. Tam wiodą szczęśliwe i dostatnie życie, żywiąc się słodkościami. Fakt, iż chłopiec nie dba o higienę jamy ustnej sprawia, że szczęście tytułowych bohaterów nie ma granic. Przychodzi jednak dzień, kiedy Marka zaczynają boleć zęby a troskliwa mama zabiera syna do dentysty. Spektakl kończy się happy endem a chłopiec wyciąga właściwe wnioski ze swego dotychczasowego zachowania.

Już od prologu sztuki dzieciaki  dały się wciągnąć do wspólnej zabawy. Za sprawą wspaniałych aktorów stały się prawdziwymi współuczestnikami przedstawienia.

Warto było zorganizować  wycieczkę i znaleźć się na widowni, aby widzieć ich spontaniczne reakcje: śmiech, zdziwienie, zaniepokojenie, ulgę i ogromną radość!!!