Żyj z przyrodą w zgodzie

tn_DSC04465.JPG - 200.59 KB „Żyj z przyrodą w zgodzie”

Dnia 31 października 2014 roku dzięki wspólnej akcji edukacyjnej Urzędu Miasta Wysokie Mazowieckie i Gazety Współczesnej „ Bądź Eko” do rąk naszych przedszkolaków trafiła „eko książeczka”, która w przystępny sposób przybliża tematykę ekologiczną. Kolorowa publikacja porusza wiele tematów związanych z segregacją odpadów. We współczesnym, zabieganym świecie często zapominamy o tym, jak ważna jest otaczająca nas przyroda. Nie pamiętamy, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe. Wszystko, co potrzebne jest człowiekowi do życia, czerpie on właśnie z otaczającego go środowiska.

Dzieci z grupy III „Biedronki” przygotowały tego dnia przedstawienie  pt. „ Żyj  z przyrodą w zgodzie ” .  I zaczęło się… nagle słychać krzyki, łamanie gałęzi – to „wróg przyrody” niszczy wszystko wokoło. Zwierzęta i drobne owady w popłochu chowają się za drzewa, do norki i obserwują. Rodzina, która przyjechała do lasu robi wielki hałas – słucha głośno muzyki, zrywa kwiaty – a wszystkie papierki, butelki rozrzuca wokół siebie. Schowane zwierzęta są zmartwione, że dzieci tak zaśmiecają łąkę, przecież to ich dom. Na szczęście pojawiają się dzielni przedszkolacy, którzy pięknie posprzątają las i dokładnie posegregują  śmieci.  Wszyscy mali aktorzy wyglądali tego dnia zaskakująco również dzięki swoim rodzicom, którzy stanęli na wysokości zadania, przygotowując piękne stroje swym pociechom. Po przedstawieniu dzieci odznaczone medalami Przyjaciela Przyrody oraz zebrani goście złożyli uroczyste przyrzeczenie: „Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody. Będę kochał, chronił zwierzęta i rośliny. Nie będę zaśmiecał Ziemi. W lesie będę zachowywał spokój i ciszę. Będę pamiętał o regularnym dokarmianiu i pojeniu ptaków i zwierząt. Będę segregował odpady i zachęcę do tego rodziców”.

Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem. Szacunku do niej uczymy dzieci już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość dziecka na piękno natury, chronimy środowisko i dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń.