Aktualności

Niepodległa

Narodowe Święto Niepodległości

„Ni z tego, ni z owego była Polska na pierwszego”

– powiedział o wydarzeniach z listopada 1918 roku

 Józef Piłsudski na zjeździe legionistów

w Kaliszu w 1927 roku.

11 listopada jest  Narodowym Dniem Niepodległości. W tym skłaniającym do refleksji dniu wspominamy wysiłki wszystkich, którzy w trzech zaborach i poza granicami ziem polskich, swoimi działaniami doprowadzili do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Jest to, przede wszystkim, dzień symboliczny i wyjątkowy. Dzień cudu niepodległości, o którym trzeba pamiętać, że po 123 latach niewoli, podziałów i rozbicia, Polska znowu była wolna. Nasza Ojczyzna jest piękna, kochamy ją! Kochają ją również przedszkolaki  z Przedszkola Miejskiego Nr 1 ŚWIAT MALUCHA, którzy 10 listopada 2022 roku świętowali rocznicę  jednego z najważniejszych dni w historii naszego kraju. To właśnie tego dnia  dzieci z grupy IV - „Pszczółki” - podczas uroczystości przybliżyły nam  historię Polski, opowiedziały o niepodległości, symbolach narodowych i o tym, co w Naszej Ojczyźnie jest piękne i wyjątkowe. „Kochany dom rodzicielski i Bóg, i Polska, i dom ojczysty”. Wspólny spacer w duchu historycznym zakończyliśmy globalnym odśpiewaniem Hymnu Polski.

Cześć i chwała bohaterom! Pamięć oraz wdzięczność naród musi dać im w darze.

Olga Zarzecka

Czytaj więcej: Niepodległa

Nasza Pani jest kochana....

„Nasza Pani jest kochana, zawsze ma dla dzieci czas,
zwykle pani śpiewa dla nas ale dziś posłucha nas…” Przedszkole to drugi dom, a nauczyciel to niezwykle ważna osoba w życiu szczególnie małych dzieci – to opiekun, przewodnik, autorytet. Bycie nauczycielem przedszkola jest nie tylko zawodem, ale także odpowiedzialną misją, którą powinno sie powierzać wyjątkowym osobom. Świadomy nauczyciel każde dziecko musi traktować jako to jedyne, najważniejsze i niepowtarzalne, musi umieć słuchać. Świadomy nauczyciel musi mieć wyobraźnię dziecka, musi umieć myśleć jak dziecko, budować wypowiedzi zrozumiałe dla każdego malucha. Świadomy nauczyciel musi być zarówno muzykiem, cyrkowcem, poetą, aktorem, plastykiem, polonistą, matematykiem, przyrodnikiem jak i filozofem, psychologiem czy dydaktykiem.     W każdej dziedzinie musi być specjalistą bo jak inaczej rozbudzi pasje, zamiłowania, talenty u swoich wychowanków?

Czytaj więcej: Nasza Pani jest kochana....

Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu

Dzień Przedszkolaka

Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

W naszym przedszkolu również obchodziliśmy to święto  – było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły.

Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

 

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,

aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych

i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

 

Agnieszka Zawistowska

Czytaj więcej: Dzień Przedszkolaka w naszym przedszkolu

Dzień Kreatywności w Przedszkolu

            Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia przedszkolaki oraz nauczyciele na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.    W wielu  przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

 Tadeusiak Ewa

Czytaj więcej: Dzień Kreatywności w Przedszkolu

Czas rozwinąć skrzydła

23 czerwca w grupach najstarszych „Pszczółki” oraz „Sowy” odbyła się uroczystości zakończenia roku szkolnego. Na zakończenie swojej przygody z przedszkolem starszaki zatańczyły poloneza i krakowiaka, zaprezentowały także piękny program artystyczny. W nagrodę za wieloletni trud oraz na pamiątkę wspólnych przedszkolnych zabaw Pan Burmistrz,  Pani Dyrektor  oraz przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli przedszkolakom książki i dyplomy. Następnie Pani Dyrektor podziękowała Rodzicom za szczególne zaangażowanie i współpracę na rzecz naszego przedszkola. Pod hasłem " czas rozwinąć skrzydła" dzieci z entuzjazmem  ruszyły w nową drogę. Naszym drogim przedszkolakom, życzymy samych sukcesów w szkole, oraz bezpiecznych wakacji. 

Czytaj więcej: Czas rozwinąć skrzydła

Z przyrodą w zgodzie

 

„Z przyrodą w zgodzie”- konkurs przyrodniczy.

 

„ Nie wystarczy wiedzieć, trzeba to stosować,                                               

    Nie wystarczy działać, trzeba jeszcze chcieć”.

                                                              /Goethe/

 

We współczesnych czasach coraz więcej mówi się o skażonym środowisku przyrodniczym, które już osiągnęło stopień zanieczyszczenia niebezpieczny dla życia. Obowiązkiem dorosłych, a szczególnie nauczycieli i rodziców jest więc edukacja ekologiczna dzieci – taka, by ich  intuicyjne i  pozytywne nastawienie do przyrody stawało się zachowaniem celowym, by ukształtował się w nich inny styl życia, nowy sposób współdziałania – w harmonii ze środowiskiem przyrodniczym. W przedszkolu jest wiele okazji do rozbudzania wrażliwości ekologicznej. Dzieci mogą zaznajomić się ze światem roślin, zwierząt, nauczyć się dostrzegać i przeżywać jej piękno. Obcowanie z przyrodą pozwala także na zdobycie wielu umiejętności
i doświadczeń. Konkursy są jedną z wielu form, aby dzieci mogły zdobyte umiejętności, wiedzę zaprezentować na tle innych dzieci.

Czytaj więcej: Z przyrodą w zgodzie

Z Dniem Wielkiej Nocy...

Wyjątkowi goście w naszej placówce

Na początku marca Przedszkole Miejskie NR 1 ŚWIAT MALUCHA odwiedzili Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zambrowie Tadeusz Wróblewski oraz Pani Krystyna Szlendak Dąbrowska. Mili goście przekazali na rzecz dzieci z przedszkola zabawki, układanki, materiały piśmiennicze, książki oraz środki czystości, które posłużą naszym wychowankom oraz umilą dzieciom czas spędzony w przedszkolu. Za przekazane dary dzieci podziękowały piosenką, za co otrzymały słodkie podziękowanie w formie torcików.

 Monika Kruczkowska

Czytaj więcej: Wyjątkowi goście w naszej placówce

Za nami pierwszy Dzień Wiosny

wiosna

                                                                                                                     

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…

Za nami pierwszy dzień wiosny. Dla naszych najmłodszych odkrywców niezwykle ważne jest poznawanie otaczającego ich świata. Jest to również idealna okazja, by urozmaicić wychowankom czas zabaw i przedstawić im pierwsze definicje wiosny. 22 marca 2022 r. był wyjątkowym dniem dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola. Przedszkolaki wysłuchały listu od Bałwanka a następnie przywitały Panią Wiosnę wierszem i piosenką. Tańczyły  do piosenek o wiośnie, a także przy muzyce klasycznej Piotra Czajkowskiego i Antoniego Vivaldiego. Dzieci poznały legendę o topieniu Marzanny. Rozwiązując zagadki o tematyce wiosennej wykazały się ogromną wiedzą przyrodniczą. Jednak najlepszą metodą odkrywania wiosny była wycieczka do parku. Tam dzieci miały ,,bliski kontakt” z jej oznakami. Niezwykłe spotkanie z Pania Wiosną przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze.

Wioleta Wnorowska

Czytaj więcej: Za nami pierwszy Dzień Wiosny

Dla was dziś kwiaty i uśmiechy

"Dla was dziś kwiaty i uśmiechy.  Pierwszy promień bliskiej wiosny...

Dzień bez kłopotów i bez trosk.  Dla mamy, Pań i dziewczynek,
W domu, przedszkolu i na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek -

To jest od chłopców upominek"(...)

8 marca to wyjątkowy dzień, szczególnie dla wszystkich pań, zarówno tych dużych jak 
i małych. W tym dniu obchodzony jest Dzień Kobiet. To zwyczaj, który ma już dość długą tradycję. Co prawda pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, jednak już od roku 1910 świętujemy go właśnie w marcu. Dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1 Świat Malucha w Wysokiem Mazowieckiem również uczciły ten dzień. Grupa III pod opieką Pań Joanny Szulborskiej i Justyny Murawskiej przygotowały występ, w którym nie zabrakło piosenek i wierszy również tych z humorem. W tym uroczystym dniu chłopcy z wielką elegancją złożyli Paniom jak również swoim koleżankom najserdeczniejsze życzenia i wręczyli tulipany. Ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym, a radosna atmosfera panowała już od samego rana w każdej grupie przedszkolnej. Uśmiechnięte buzie Pań, przedszkolaków, zwłaszcza dziewczynek świadczyły o mile spędzonym czasie. Dzień Kobiet, który corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych, dostarczania radości i wzruszających przeżyć.

 Joanna Szulborska

 

Czytaj więcej: Dla was dziś kwiaty i uśmiechy

My jesteśmy kotki dwa

„My jesteśmy kotki dwa…”- Światowy Dzień Kota w naszym przedszkolu.

Dnia 17.02.2022r. dzieci z naszego przedszkola obchodziły Światowy Dzień Kota. W tym dniu wszystkie przedszkolaki „upodobniły się” do swoich czworonożnych przyjaciół, ubierając się w „kocie barwy”, oraz zakładając przygotowane wcześniej kocie maski, oraz dorysowując sobie „wąsy”. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o kotku, a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z „kocimi” obyczajami, oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie” zabawy takie jak: „koci spacerek”, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, śpiewanie kocich piosenek. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, obecnie są coraz bliższe i „kochane” przez ludzi. Dzieci w tym dniu wspaniale się bawiły.

Ewelina Skarżyńska

Czytaj więcej: My jesteśmy kotki dwa

Święto Zakochanych

walentynki Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Tego dnia wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym albo też obdarowujemy się prezencikami. Ten dzień skłania nas do okazania ukochanej osobie, tego co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu i sposobności, żeby to wyrazić.

Podczas świętowania Walentynek w Przedszkolu Miejskim nr 1 ŚWIAT MALUCHA dzieci doskonaliły umiejętności mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym.

W dniu św. Walentego panował wyjątkowy nastrój. W przedszkolu królował kolor czerwony. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżankom. Poznały słowo kocham w różnych językach, prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Wypowiadały swoje zdania, co według nich znaczy kochać kogoś i jak można to pokazać drugiej osobie. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawianie radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.

Dzieci z tego dnia wyniosły bardzo duży przekaz, mianowicie to, iż kochać należy nie tylko od święta, ale także na co dzień, to że nawet małe rzeczy i uczynki mogą sprawić drugiej osobie wiele radości i nie muszą to być wcale rzeczy materialne. Kochać można zawsze i wszędzie bez względu na okoliczności, ważne żeby umieć to okazywać każdego dnia.

Agnieszka Zawistowska

Czytaj więcej: Święto Zakochanych

Rekrutacja 2022/2023

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 1 ŚWIAT MALUCHA

 W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM

Na podstawie:

-Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz.1481 t.j. z póź. zm.)

-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1737).

-Uchwała Nr XV/79/2020 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 29 stycznia  2020 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Wysokie Mazowieckie,

 - Zarządzenie nr 6/2022 Burmistrza Miasta z dnia 25 stycznia 2022 w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli miejskich w roku szkolnym 2022/2023.

Czytaj więcej: Rekrutacja 2022/2023

Ogłoszenie o zamówieniu: Dostawa artykułów spożywczych do Przedszkola Miejskiego Nr 1 ŚWIAT MALUCHA w Wysokiem Mazowieckiem

Ogłoszenie o zamówieniu:  Dostawa artykułów spożywczych do Przedszkola Miejskiego Nr 1 ŚWIAT MALUCHA w Wysokiem Mazowieckiem (w załączniku)

Karnawałowe zabawy

Bal karnawałowy jak co roku dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją  lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele radości. W  przedszkolu to jeden z ulubionych dni. Przedszkolaki mogą wtedy być super bohaterami wróżkami, księżniczkami lub tym kim sobie wymarzą. Już od rana w naszym przedszkolu pojawiały się różne bajkowe postacie nie tylko. Radości i zabawom nie było końca, A na balu same niespodzianki: tańce, , zabawy z Kici Kocią która dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego  sklepu Puchatek odwiedziła naszych podopiecznych,   gry i konkursy oraz spotkanie z długo wyczekiwanym przez wszystkie grzeczne przedszkolaki gościem specjalnym- Świętym Mikołajem, który nie zapomniał o wspaniałych prezentach.

Ewa Tadeusiak

Czytaj więcej: Karnawałowe zabawy