Aktualności

W wigilijny wieczór

Dzień Pluszowego Misia 2021

Listopad to miesiąc, w którym przedszkolaki zarówno te młodsze jak i te starsze obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. W czwartek 25-tego listopada, każde dziecko przyszło do przedszkola przebrane za misia z uśmiechem na twarzy, niestety ze względu na pandemia bez swoich misiowych przyjaciół, których z pewnością brakowało ale mimo to zabawa była świetna! Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji: dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach Jadą, jadą misie”,  „Pluszowy miś”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, wykonywały misiowe prace plastyczne, rozwiązywały quizy i brały udział w konkursach oraz zabawach tanecznych ze specjalnym gościem czyli dużym, żywym misiem. Po tak atrakcyjnych i wyczerpujących zabawach, dzieci mogły odpocząć oglądając bajki, których głównymi bohaterami są popularne misie – „Miś Uszatek”,  „Kubuś Puchatek”, „Miś Paddington” , „Gumisie”.  Dzień Pluszowego Misia był pełen niesamowitych wrażeń, przepełniony radością,  uśmiechem i pozytywną energią, która emanowała od dzieci.  Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego...dla małego i dużego. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że  misiowe zabawy zostaną we wspomnieniach dzieci na długi czas!

 

 Karolina Frąckiewicz

Czytaj więcej: Dzień Pluszowego Misia 2021

"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

11 listopada 1918 r. to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2021 roku obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście ubrane świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień

Grupa dzieci 6-letnich „Pszczółki” przygotowana przez Panią Monikę Kruczkowska i  Mirosławę Nadolną, zaprezentowały uroczystą inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny. Niestety z uwagi na obecną sytuację nie mogła podziwiać nas publiczność, jednak i na to udało się znaleźć sposób. Przy pomocy naszych kochanych rodziców, został stworzony film, który jest zamieszczony na stronie internetowej naszego Przedszkola dzięki temu w każdej chwili można podziwiać piękny występ. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola słowem i piosenką oddały miłość do Ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.

 

Monika Kruczkowska

 

 

Czytaj więcej: "Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

Jesienne Drzewa

Dzieci z Przedszkola nr 1 Świat Malucha z grupy IX wzięły udział w obchodach dnia Drzewa w ramach realizacji projektu ZDROWA ZIEMIA ZDROWI MY 2021/2022. Obchodzony Dzień Drzewa jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać zarówno wybrane drzewa iglaste jak i liściaste. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne pt. „Jesienne drzewa”. Nie zabrakło też wspólnych zabaw i śpiewu. Podjęte działania miały na celu przede wszystkim propagowanie idei ochrony przyrody, pogłębienie wiedzy na temat drzew i integrowania dzieci całego przedszkola we wspólnej nauce i zabawie.

                                                                                        Hanna Różańska

Czytaj więcej: Jesienne Drzewa

„ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY ”

Edukacja prozdrowotna jest bardzo ważnym elementem nauczania i wychowania. Prawidłowe odżywianie się ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Nawyki żywieniowe, kształtowane od najmłodszych lat są podstawą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości wśród dzieci. Przekazując niezbędną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, przyczyniamy się do wypracowania wśród dzieci postaw i nawyków prozdrowotnych. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Dlatego po wspólnych owocowych zagadkach oraz zabawach przy piosenkach dzieci wykonały smaczny deser – owocowe szaszłyki.  Dzieci z grupy „Jeżyki” z wielkim zaangażowaniem  nakładały na patyczki owoce wcześniej umyte i pokrojone przez Panie. Przedszkolakom bardzo smakowały samodzielnie przygotowane owocowe przysmaki. Przyrządzanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i uświadomiło jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu każdego organizmu.    8 listopada obchodziliśmy DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA z tej okazji dzieci z grupy Jeżyków zrobiły zdrowe kanapki”. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z zasadami właściwego odżywiania poznając zdrowe produkty, owoce i warzywa. Podczas zajęć utrwalały nazwy poszczególnych produktów żywnościowych, które są zdrowe i niezdrowe. Wspólnie ugotowaliśmy pyszny kompot i zupę wkładając odpowiednie produkty do poszczególnych garnków. Po wskazówkach o higienie dzieci zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo  masłem, a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.

                                                                        Marzena Choińska

 

Czytaj więcej: „ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY ”

Spotkanie z Policjantem

22 września dzieci z grupy I, II, III, IV i V odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckie. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drodze, lecz nie obyło się bez wielu pytań ze strony przedszkolaków dotyczących codziennej pracy policjanta. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o bezpiecznych zrachowaniach na drogach, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz numer alarmowy- 112 Przypominali również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Po rozmowie dzieci pod bacznym okiem funkcjonariuszy przechodzili przez przejście dla pieszych. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał kolorowanki. W podziękowaniu za przybycie i ciekawe spotkanie dzieci pięknie wyrecytowały wiersz o bezpieczeństwie oraz wręczyły policjantom własnoręcznie wykonane prace plastyczne.

                                                                                                                         Joanna Szulborska

Czytaj więcej: Spotkanie z Policjantem

Dzień Przedszkolaka świętujemy!!!

Dzień przedszkolaka

Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

W naszym przedszkolu również obchodziliśmy to święto  – było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły.

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,

aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

Czytaj więcej: Dzień Przedszkolaka świętujemy!!!

Dzień Kropki

Dzień Kropki, czyli święto kreatywności w Przedszkolu Miejskim nr 1 ŚWIAT MALUCHA

Nazwa święta pochodzi od książki Petera Reynolds’a The Dot (kropka). Opowiada ona historię nieśmiałej Vashti, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Dziewczynka uparcie twierdziła, że nie potrafi malować. Nauczycielka poleciła jej, żeby postawiła kropkę i zobaczyła co się wydarzy. Następnie oprawiła ten obraz w ramki i powiesiła w Sali do zajęć plastycznych. Wszyscy podziwiali nietypowy twór dziewczynki. Nauczycielka obudziła w Vashti ogromną chęć do tworzenia. Powstały całe wystawy kropkowych obrazów. W naszej placówce również świętowaliśmy ten szczególny dzień. Zapoznawałyśmy dzieci z historią dziewczynki, rozmawiałyśmy o twórczej postawie, talentach i chęciach do wykonywania zadań i prac plastycznych. W każdej grupie dzieci wykazywały się dużymi chęciami do wykonywania kropkowych prac, zabaw a nawet tańców. Należy od małego wspierać artystyczny rozwój dzieci i dokładać wszelkich starań, aby czuły się doceniane nawet za najmniejsze (WIELKIE) dzieła

 

Weronika Żukowska

Czytaj więcej: Dzień Kropki

Radosny Dzień Dziecka

 

RADOSNY DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,

Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

(T. Kubiak)

 

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W słoneczne, wtorkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w zabawach popularnych takich jak „Kaczuchy” i „Dwóm tańczyć się zachciało” oraz zabawach tanecznych do piosenek: „Boogie - woogie”, „Ręce do góry” itp. A po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł czas na swobodne zabawy terenie ogródka, gdzie dla dzieci przygotowane zostały kąciki: sportowy, artystyczny, malowania twarzy, fotobudka. Każde dziecko, wedle swojego uznania i zainteresowania, mogło skorzystać z tego, co mu się spodobało. Każda z grup uatrakcyjniała sobie czas zabawami z chustą animacyjną, a także puszczanie baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Dzieci miały okazje zobaczyć jak powstaje wata cukrowa, a potem oczywiście ją zjeść ze smakiem.  Kolejną przekąską był popcorn, robiony w przedszkolu. Najsmaczniejszym momentem tego dnia okazał się obiad. Każdy przedszkolak, prócz zdrowej i sycącej zupy, otrzymał kiełbaskę z grilla. Prócz tego, cześć dzieci, wzięła udział w uroczystościach pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Impreza skierowana specjalnie do najmłodszych. Na początku Burmistrz Jarosław Siekierko złożył wszystkim dzieciom życzenia, a następnie wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego 

Czytaj więcej: Radosny Dzień Dziecka

KONCERT W PRZEDSZKOLU

 

W czwartek 20 maja 2021r.   do naszego przedszkola przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z Samorządowej  Szkoły Muzycznej  I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem. Wśród gości nie zabrakło również Wicedyrektora   Miejskiego Zespołu Szkół do spraw kształcenia artystycznego p. Adama Januszkiewicza ,a także  Dyrektora   Miejskiego Zespołu Szkół, Jarosława Jankowskiego. Wykazując się wielkim talentem, uczniowie wykonali  dla przedszkolaków przepiękny koncert. Artyści zagrali na różnych instrumentach :gitarze, skrzypcach, fortepianie, akordeonie i saksofonie . Dzieci były pod wielkim wrażeniem zaprezentowanych umiejętności młodych wirtuozów.

Czytaj więcej: KONCERT W PRZEDSZKOLU

Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto- Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na zielono na znak tego, że chcą, aby nasza planeta była zielona, czysta. Jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologicznie, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.  Dzieci uczą się jak ważna jest nasza planeta, jak cenna i piękna jest przyroda: lasy, łąki, parki. Wiedzą, że należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie palić traw, nie wycinać drzew.

Czytaj więcej: Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto- Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na zielono na znak tego, że chcą, aby nasza planeta była zielona, czysta. Jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologicznie, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.  Dzieci uczą się jak ważna jest nasza planeta, jak cenna i piękna jest przyroda: lasy, łąki, parki. Wiedzą, że należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie palić traw, nie wycinać drzew.

Czytaj więcej: Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

Na czas Wielkanocy

Tradycje i zwyczaje świąteczne

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

 Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem msza w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Jest czasem radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów takich jak: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus.

Czytaj więcej: Tradycje i zwyczaje świąteczne

Informacja dla Rodziców

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami od dnia 27.03.2021 r. do 09.04.2021 r. Przedszkole Miejskie NR 1 ŚWIAT MALUCHA będzie zamknięte. W przedszkolu będą miały zapewnioną opiekę dzieci pracowników medycznych oraz służb porządkowych.

Dzieci pozostające w domach zostaną objęte nauką zdalną. Nauczyciele grup codziennie będą przekazywać poprzez gmail grupy propozycje zabaw, zajęć i kart pracy dla dzieci.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i pracy z dziećmi.