Aktualności

Spotkanie z Policjantem

22 września dzieci z grupy I, II, III, IV i V odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckie. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo na drodze, lecz nie obyło się bez wielu pytań ze strony przedszkolaków dotyczących codziennej pracy policjanta. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom o bezpiecznych zrachowaniach na drogach, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba oraz numer alarmowy- 112 Przypominali również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Po rozmowie dzieci pod bacznym okiem funkcjonariuszy przechodzili przez przejście dla pieszych. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał kolorowanki. W podziękowaniu za przybycie i ciekawe spotkanie dzieci pięknie wyrecytowały wiersz o bezpieczeństwie oraz wręczyły policjantom własnoręcznie wykonane prace plastyczne.

                                                                                                                         Joanna Szulborska

Czytaj więcej: Spotkanie z Policjantem

Dzień Przedszkolaka świętujemy!!!

Dzień przedszkolaka

Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

W naszym przedszkolu również obchodziliśmy to święto  – było bardzo wesoło. W każdej sali rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły.

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,

aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

Czytaj więcej: Dzień Przedszkolaka świętujemy!!!

Dzień Kropki

Dzień Kropki, czyli święto kreatywności w Przedszkolu Miejskim nr 1 ŚWIAT MALUCHA

Nazwa święta pochodzi od książki Petera Reynolds’a The Dot (kropka). Opowiada ona historię nieśmiałej Vashti, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. Dziewczynka uparcie twierdziła, że nie potrafi malować. Nauczycielka poleciła jej, żeby postawiła kropkę i zobaczyła co się wydarzy. Następnie oprawiła ten obraz w ramki i powiesiła w Sali do zajęć plastycznych. Wszyscy podziwiali nietypowy twór dziewczynki. Nauczycielka obudziła w Vashti ogromną chęć do tworzenia. Powstały całe wystawy kropkowych obrazów. W naszej placówce również świętowaliśmy ten szczególny dzień. Zapoznawałyśmy dzieci z historią dziewczynki, rozmawiałyśmy o twórczej postawie, talentach i chęciach do wykonywania zadań i prac plastycznych. W każdej grupie dzieci wykazywały się dużymi chęciami do wykonywania kropkowych prac, zabaw a nawet tańców. Należy od małego wspierać artystyczny rozwój dzieci i dokładać wszelkich starań, aby czuły się doceniane nawet za najmniejsze (WIELKIE) dzieła

 

Weronika Żukowska

Czytaj więcej: Dzień Kropki

Radosny Dzień Dziecka

 

RADOSNY DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

„My jesteśmy dzieci jak dzieci,

Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne...
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.

(T. Kubiak)

 

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W słoneczne, wtorkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się w ogrodzie przedszkolnym, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka. Inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

W ramach propagowania założeń tego święta, wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie uczestniczyły w wesołych zabawach, przepełnionych radością i beztroską. Dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w zabawach popularnych takich jak „Kaczuchy” i „Dwóm tańczyć się zachciało” oraz zabawach tanecznych do piosenek: „Boogie - woogie”, „Ręce do góry” itp. A po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł czas na swobodne zabawy terenie ogródka, gdzie dla dzieci przygotowane zostały kąciki: sportowy, artystyczny, malowania twarzy, fotobudka. Każde dziecko, wedle swojego uznania i zainteresowania, mogło skorzystać z tego, co mu się spodobało. Każda z grup uatrakcyjniała sobie czas zabawami z chustą animacyjną, a także puszczanie baniek mydlanych - tych ogromnych i maleńkich, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Dzieci miały okazje zobaczyć jak powstaje wata cukrowa, a potem oczywiście ją zjeść ze smakiem.  Kolejną przekąską był popcorn, robiony w przedszkolu. Najsmaczniejszym momentem tego dnia okazał się obiad. Każdy przedszkolak, prócz zdrowej i sycącej zupy, otrzymał kiełbaskę z grilla. Prócz tego, cześć dzieci, wzięła udział w uroczystościach pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Impreza skierowana specjalnie do najmłodszych. Na początku Burmistrz Jarosław Siekierko złożył wszystkim dzieciom życzenia, a następnie wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego 

Czytaj więcej: Radosny Dzień Dziecka

KONCERT W PRZEDSZKOLU

 

W czwartek 20 maja 2021r.   do naszego przedszkola przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z Samorządowej  Szkoły Muzycznej  I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem. Wśród gości nie zabrakło również Wicedyrektora   Miejskiego Zespołu Szkół do spraw kształcenia artystycznego p. Adama Januszkiewicza ,a także  Dyrektora   Miejskiego Zespołu Szkół, Jarosława Jankowskiego. Wykazując się wielkim talentem, uczniowie wykonali  dla przedszkolaków przepiękny koncert. Artyści zagrali na różnych instrumentach :gitarze, skrzypcach, fortepianie, akordeonie i saksofonie . Dzieci były pod wielkim wrażeniem zaprezentowanych umiejętności młodych wirtuozów.

Czytaj więcej: KONCERT W PRZEDSZKOLU

Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto- Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na zielono na znak tego, że chcą, aby nasza planeta była zielona, czysta. Jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologicznie, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.  Dzieci uczą się jak ważna jest nasza planeta, jak cenna i piękna jest przyroda: lasy, łąki, parki. Wiedzą, że należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie palić traw, nie wycinać drzew.

Czytaj więcej: Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto- Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na zielono na znak tego, że chcą, aby nasza planeta była zielona, czysta. Jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologicznie, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.  Dzieci uczą się jak ważna jest nasza planeta, jak cenna i piękna jest przyroda: lasy, łąki, parki. Wiedzą, że należy o nią dbać: oszczędzać wodę, prąd, segregować śmieci, nie palić traw, nie wycinać drzew.

Czytaj więcej: Ziemia naszą Planetą – obchody „Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu

Na czas Wielkanocy

Tradycje i zwyczaje świąteczne

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

 Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem msza w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu w gronie rodzinnym dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia i spożywamy uroczyste śniadanie. Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. Jest czasem radości i rodzinnego ciepła. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów takich jak: święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus.

Czytaj więcej: Tradycje i zwyczaje świąteczne

Informacja dla Rodziców

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami od dnia 27.03.2021 r. do 09.04.2021 r. Przedszkole Miejskie NR 1 ŚWIAT MALUCHA będzie zamknięte. W przedszkolu będą miały zapewnioną opiekę dzieci pracowników medycznych oraz służb porządkowych.

Dzieci pozostające w domach zostaną objęte nauką zdalną. Nauczyciele grup codziennie będą przekazywać poprzez gmail grupy propozycje zabaw, zajęć i kart pracy dla dzieci.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i pracy z dziećmi.

Rekrutacja 2021/2022

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 1 ŚWIAT MALUCHA

 W WYSOKIEM MAZOWIECKIEM

Na podstawie:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz.1481 t.j. z póź. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1737).
  • Uchwała Nr XV/79/2020 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 29 stycznia  2020 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Wysokie Mazowieckie,
  • Zarządzenie nr 8/2021 Burmistrza Miasta z dnia 29 stycznia 2021 w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli miejskich w roku szkolnym 2021/2022.

Rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr  1 SWIAT MALUCHA w Wysokiem Mazowieckiem na rok szkolny 2021/2022 odbywała się będzie według wprowadzonego Harmonogramu Rekrutacji.

 

 

 


 

                                                                           Załącznik nr1 do zarządzenia nr 2/2021

Dyrektora Przedszkola Miejskiego Nr 1

ŚWIAT   MALUCHA w Wysokiem Mazowieckiem

                                                                                                    z dnia 03.02.2021r.

 

                                                                                                                     

Harmonogram rekrutacji do przedszkoli miejskich na terenie miasta
Wysokie Mazowieckie w roku szkolnym 2021/2022

Data

Etap rekrutacji / czynności rodzica

od

Do

Kontynuacja edukacji przedszkolnej

08 lutego

15 lutego

Złożenie deklaracji o kontynuacji uczęszczania dziecka do przedszkola - wychowania przedszkolnego w tej samej placówce.

Postepowanie rekrutacyjne do przedszkoli dla kandydatów zamieszkałych na terenie miasta

16 lutego

15 marca

Złożenie podpisanego wniosku o przyjęcie  do przedszkola  pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków i kryteriów rekrutacyjnych dzieci stale zamieszkałych w Wysokiem Mazowieckiem.

UWAGA1.Kopie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność,

poświadczoną za zgodność z oryginałem przez
rodzica kandydata, należy złożyć w przedszkolu.

2.Kopie decyzji dyrektora szkoły podstawowej o odroczeniu.
odroczeniu obowiązku szkolnego, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, należy złożyć w przedszkolu.

16 marca

26 marca

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną w przedszkolu  wniosków o przyjęcie i dokumentów    potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych (ustawowych i samorządowych) dzieci stale zamieszkałych w Wysokiem Mazowieckiem.

.

od 29 marca do 31 kwietnia

Opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych (stale zamieszkałych w Wysokiem Mazowieckiem).

8 kwietnia

Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych (stale zamieszkałych w Wysokiem Mazowieckiem) w sposób ogólnie przyjęty i dostępny dla rodziców.

 

Procedura odwoławcza

od 8 kwietnia

W terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może  wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem  o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

Postępowanie uzupełniające do przedszkoli

16 marca

29 marca

Złożenie podpisanego wniosku o przyjęcie  do przedszkola pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków i kryteriów rekrutacyjnych dzieci stale zamieszkałych poza Wysokiem Mazowieckiem.

UWAGA

  1. 1.Kopie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, należy złożyć w przedszkolu.
  2. 2.Kopie decyzji dyrektora szkoły podstawowej o odroczeniu obowiązku szkolnego, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, należy złożyć w przedszkolu.

30 marca

14 kwietnia

Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną w przedszkolu wniosków o przyjęcie i dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych (ustawowych i samorządowych) złożonych w postępowaniu uzupełniających.

do 15 kwietnia

Opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym, w tym stale zamieszkałych poza Wysokiem Mazowieckiem.

Do 16 kwietnia

Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym, w tym stale zamieszkałych poza Wysokiem Mazowieckiem w sposób ogólnie przyjęty i dostępny dla rodziców.

Od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych

Procedura odwoławcza – jak wyżej.

Po zakończeniu rekrutacji,   nie później niż 4 maja

Podanie informacji o liczbie lub braku wolnych miejsc.

 

 

Czytaj więcej: Rekrutacja 2021/2022

Kocham Babcię, kocham Dziadka

Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie – to nasze kochane Babcie i Dziadkowie. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy – to Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Czytaj więcej: Kocham Babcię, kocham Dziadka

Zgadnij kim jestem-bal karnawałowy

„Zgadnij kim jestem”- Bal karnawałowy przedszkolaków.

W dniach 21-22. 01. 2020r. obył się w naszym przedszkolu najbardziej wyczekiwany przez dzieci Bal Karnawałowy- niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i radości. To moment, kiedy można przebierać się do woli- dla dzieci to, przede wszystkim, możliwość przeistaczania się w inne postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, głownie Elsa, delikatne motylki i biedronki ,a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, Harry Potter, policjant, kowboj...  nie sposób zliczyć
i wymienić tych wszystkich  postaci. Tradycją jest, że w tym dniu dzieci odwiedza Mikołaj, który bardzo chętnie uczestniczy we wspólnych pląsach, robi pamiątkowe zdjęcia i obdarowuje prezentami.Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce, a na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa oraz liczne konkursy przyniosły wiele radości naszym przedszkolakom, to było głównym celem balu.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

 

Joanna Szulborska

Czytaj więcej: Zgadnij kim jestem-bal karnawałowy

Przedstawienia bożonarodzeniowe tradycją naszego przedszkola

obrazŚwięta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas okres najbardziej wyczekiwany w całym roku .Jest to czas, kiedy możemy odpocząć od codziennych obowiązków i zatrzymać się na chwilę .Święta te spędzamy w gronie naszych najbliższych, wspólnie kolędując. To piękne chwile, kiedy czekamy na narodziny Jezusa Chrystusa – Syna Bożego. Dzieci z naszego przedszkola miały wiele pracy w okresie poprzedzającym ten magiczny czas przygotowały bowiem wraz z Paniami przedstawienia bożonarodzeniowe oraz śpiewały kolędy, pastorałki maleńkiemu Jezuskowi.

Czytaj więcej: Przedstawienia bożonarodzeniowe tradycją naszego przedszkola

Na ten świąteczny czas

życzenia bożonarodzeniowe