„ ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY ”

Edukacja prozdrowotna jest bardzo ważnym elementem nauczania i wychowania. Prawidłowe odżywianie się ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Nawyki żywieniowe, kształtowane od najmłodszych lat są podstawą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości wśród dzieci. Przekazując niezbędną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, przyczyniamy się do wypracowania wśród dzieci postaw i nawyków prozdrowotnych. Najlepszym sposobem na przekonanie przedszkolaków do spożywania owoców są działania praktyczne. Dlatego po wspólnych owocowych zagadkach oraz zabawach przy piosenkach dzieci wykonały smaczny deser – owocowe szaszłyki.  Dzieci z grupy „Jeżyki” z wielkim zaangażowaniem  nakładały na patyczki owoce wcześniej umyte i pokrojone przez Panie. Przedszkolakom bardzo smakowały samodzielnie przygotowane owocowe przysmaki. Przyrządzanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i uświadomiło jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu każdego organizmu.    8 listopada obchodziliśmy DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA z tej okazji dzieci z grupy Jeżyków zrobiły zdrowe kanapki”. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z zasadami właściwego odżywiania poznając zdrowe produkty, owoce i warzywa. Podczas zajęć utrwalały nazwy poszczególnych produktów żywnościowych, które są zdrowe i niezdrowe. Wspólnie ugotowaliśmy pyszny kompot i zupę wkładając odpowiednie produkty do poszczególnych garnków. Po wskazówkach o higienie dzieci zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo  masłem, a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.

Marzena Choińska