Aktualności

Święto Drzewa

tn_Zdjcie0679.jpg - 148.35 KBPrzedszkolaki sadzą Drzewo Wolności

Dzień drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne i szkoły nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Dzieci oraz kadra naszego przedszkola zdecydowała się spojrzeć w przyszłość i kolejny już raz przy współpracy Klubu Gaja zorganizowała obchody 12 edycji Święta Drzewa pod hasłem – Drzewo Wolności. Październikowe wydarzenia w ramach Święta Drzewa zostały objęte patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W naszym przedszkolu pojawiły się ulotki na tablicach w holu przedszkola mówiące o znaczeniu drzew i informujące o obchodach „Święta drzewa” jak również plakaty o tematyce dotyczącej ochrony drzew. Dzień Drzewa został w naszym przedszkolu ogłoszony dniem zielonym, tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na kolor zielony, który towarzyszył dzieciom w wesołych zabawach do piosenek o drzewach, liściach. Zorganizowana została, również wystawa prac plastycznych pt. „Drzewo życia”
Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z naszą placówką leśnika pana Wiesława Stanisławskiego nasze przedszkole włączyło się do akcji Święta Drzewa, poprzez propagowanie postaw proekologicznych, związanych z sadzeniem i pielęgnacją drzew w najbliższym otoczeniu. Dzieci były bardzo zaangażowane, podczas sadzenia swoich drzewek, było to dla nich nowe doświadczenie i z pewnością nie zapomną o nich podczas zimowych mrozów. Tego dnia rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy dbać o drzewa rosnące w najbliższym otoczeniu i co dają nam w zamian. Z pewnością w przyszłym roku również, weźmiemy udział w tej akcji. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i że, w przyszłości nasi absolwenci będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

Naszym marzeniem jest żyć i cieszyć się pięknem przyrody. By te marzenia mogły się spełnić, należy szczególnie w takich dniach zatrzymać się i zrobić coś dla natury.